Dieta dr Dąbrowskiej

12/20/2022

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej jest to jedna z najpopularniejszych diet w Polsce. Jest to dieta oczyszczająca. Dieta ta wzbudza dość duże kontrowersje.Szukając informacji na temat dr Dąbrowskiej znalazłam ciekawe zdanie, iż jest doktorem nauk medycznych i posiada wieloletnie doświadczenie oraz nietuzinkowe wykształcenie. Nie znalazłam co oznacza "nietuzinkowe wykształcenie", a jedynie to, że dr Dąbrowska jest lekarzem ze specjalizacją chorób wewnętrznych.

Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Jest to dwuetapowa kuracja, która polega na spożywaniu wyłącznie warzyw i owoców przez okres kilku dni do kilku tygodniu. Pierwszy etap to lecznicza głodówka. Dostarcza nam ona około 400-800 kcal. Następnie zalecane jest stopniowe wychodzenie z postu. Lecznicza głodówka (wg dr Dąbrowskiej) uruchamia w organizmie proces autofagi tzw. trawienie wewnętrzne, w którym komórka sama zjada swoje uszkodzone, zwyrodniałe lub martwe części, a następnie zachodzi ich wymiana na źródło energii. W ten sposób w organizmie rozpoczynają się cudowne i naturalne mechanizmy samoleczenia.

Jakie są zalety diety dr Dąbrowskiej, co daje ta dieta? Pozwoliłam sobie umieścić adnotację, to każdej z "zalet"
-Szybką utratę masy ciała 👉 800 kcal to jest ujemny bilans energetyczny, a więc utrata masy ciała to, nie zasługa diety dr Dąbrowskiej, ale ujemnego bilansu
-Cudowny „zastrzyk energii” 👉 przy kaloryczności 800 ? 🙆 czy też 400-600, gdy prowadzimy normalny tryb życia? tj. praca, dom, dzieci...
-Przygotowywanie posiłków nie zajmuje zbyt wiele czasu.
-Poprawa samopoczucia 👉 chodzi o samopoczucie psychiczne, w związku z utratą wagi?
-Oczyszczenie organizmu z toksyn 👉 za oczyszczanie w naszym organizmie odpowiedzialne są nerki, wątroba, przewód pokarmowy oraz płuca, a więc nie potrzebujemy do tego postu warzywno - owocowego, gdyż nasz organizm potrafi sobie z tym poradzić, gdy mamy urozmaiconą dietę dopasowaną do naszego stylu życia.
-Wzmocnienie organizmu 👉 przepraszam, ale nie odniosę się do tej "zalety" bo jej nie widzę.
-Wzmocnienie odporności 👉 poprzez dostarczenie witamin i składników mineralnych zawartych w warzywach i owocach ? Tak, to zrozumiałam i z tym się zgadzam.
-Przywrócenie harmonii wewnętrznej 👉 🤔
-Poprawa działania układu nerwowego 👉 czytając zalecenia tj 400-800 kcal automatycznie pojawiają mi się informacje jak zawroty głowy, omdlenia i ogólne osłabienie organizmu, więc ...
-Pozbycie się dolegliwości z układu pokarmowego 👉 czy, aby na pewno ? Zaburzenie flory bakteryjnej jelita oraz biegunki spowodowane zwiększoną ilością błonnika, a także rozregulowanie metabolizmu i spowolnienie tempa przemiany materii, takie są efekty, gdy przyjmujemy tylko i wyłącznie warzywa i owoce.

Wady diety dr Dąbrowskiej:
- bardzo restrykcyjna
- monotonna
- niedoborowa w białko, w tłuszcze (szczególnie w kwasy omega-3), wapń, cynk, jod, żelazo oraz w witaminy z grupy B, czyli w składniki, które zapewniają piękne włosy i paznokcie oraz zdrową cerę.
- przy nieprawidłowy wyjściu z postu (gwarantowany) efekt jo-jo.

Podsumowanie:

Dr Dąbrowska powołuje się na tylko na jedno badanie naukowe, które potwierdza skuteczność diety. Badanie zostało przeprowadzone na bardzo wąskiej grupie tj na grupie 13 osób !!! ( Dąbrowska E., Jabłońska-Kaszewska I., Falkiewicz B.: Effect of high fiber vegetable-fruit diet on the activity of liver damage and serum iron level in porphyria cutanea tarda (PCT). Med. Sci. Monit. 2001; 7(Suppl 1): 282-286)Aktualnie brak jest dowodów naukowych na potwierdzenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania postu warzywno-owocowego.

UWAGA!

Post owocowo-warzywny nie jest też wskazany dla osób chorujących na cukrzycę typu 1, choroby nerek, nowotwory, choroby wątroby, anemię, choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz gruźlicę, nadczynność tarczycy, depresję, bulimię, anoreksję. Utrata masy ciała to powolny proces, wymagający dużo cierpliwości, ale właśnie w ten sposób uzyskasz trwały efekt, a tym samym zachowasz zdrowie.

Twoja Psychodietetyk MR