Dieta Dukana

12/16/2022

Dieta Dukana - dieta lekarza czy biznesmena?

Francuski lekarz Pierre Dukan (który notabene otrzymał zakaz wykonywania zawodu) uważał nadwagę za jeden z największych aktualnych problemów zdrowotnych i jako pasjonat odżywiania i walki z otyłością w 1978 roku opublikował swoją pierwszą książkę, tak oto rozpoczęła się kariera diety Dukana. Krytykę innych lekarzy doktor Dukan odbierał jako „zazdrość” i swoją dietę doskonalił przez ponad 20 lat.

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta określana jest także jako dieta proteinowa, gdyż opiera się głównie na spożywaniu produktów białkowych (mięsa, ryb, nabiału) oraz eliminacji tłuszczy i węglowodanów. Dieta ta zbudowana jest z czterech faz (uderzeniowej, wprowadzania, utrwalania, stabilizacji).

Zalety dieta Dukana :
- jest dietą wysokobiałkową, a więc dająca uczucie sytości,
- poprawia stan skóry, dzięki spożywaniu kolagenu i białka zwierzęcego,
- zmniejszenie spożycia cukru, słodyczy oraz produktów wysoko przetworzonych przyczynia się do spadku wagi,
-produkty w diecie Dukana są na ogół ogólnodostępne.

Dieta Dukana, jak każda inna, ma wady i to liczne:
-silne zakwaszenie organizmu i zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej,
-zaparcia
-brak odpowiedniej ilości przyswajalnych węglowodanów co zmniejsza koncentrację oraz osłabia wydolność i siłę mięśni, a także przyczynia się do złego samopoczucia oraz wahania nastroju.
-duże spożycie białka zwierzęcego może doprowadzić do zwiększenia podaży nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu,
-dieta obciąża nerki - co powoduje nadciśnienie, tworzenie kamieni nerkowych, obrzęki.
-szkodliwe działanie na niektóre organy sprawia, że dieta nie powinna trwać dłużej niż od 7 do 21 dni. Kontynuowanie jej po tym okresie należy uzgodnić z lekarzem.

Podsumowanie:
Trzeba pamiętać, że jej działanie nie jest poparte dowodami naukowymi, a same przepisy książkowe są raczej przygotowane pod gust zagraniczny, nie polski. Niewątpliwie jest to bardzo silna dieta i przed jej stosowaniem należy ocenić stan zdrowia z lekarzem bądź skonsultować się z dietetykiem.Pamiętaj, iż wydana książka nie jest receptą dla Ciebie, a wydanie książki nie jest potwierdzeniem skuteczności diety.

Twoja psychodietetyk MR