Dieta śródziemnomorska

4/26/20232 min read

Dieta śródziemnomorska

Czy wiedziałeś, że dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie? A w 2023 roku ponownie została uznana w rankingu US News & World Report za najlepszą dietę na świecie. Drugie miejsce zajęła dieta DASH, a trzecie – fleksiteriańska.

Dieta śródziemnomorska to właściwie nie dieta, ale sposób odżywiania, który mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego towarzyszy przez całe życie.

Dietę śródziemnomorską wprowadził do literatury medycznej dr Ancel Keys, po tym jak przeprowadził badania w latach 50 XX wieku, właśnie wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

Dieta śródziemnomorska jest oparta na produktach, które są dostępne w regionie śródziemnomorskim, ale obecnie bezproblemowo można kupić produkty w większości sklepów takie jak oliwa z oliwek, warzywa, owoce, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso oraz ryby i owoce morza, które dostarczają witaminy D, a także cennych kwasów tłuszczowych z grupy Omega: Omega-3 i Omega-6.

Dieta ta jest bogata w likopen, który charakteryzuje się właściwościami antyoksydacyjnymi, chroniąc komórki przed ich uszkodzeniem. Wykazano iż składnik ten obniża ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego, piersi, raka prostaty, płuc, białaczki. Ponadto hamuje rozrastanie się komórek chorobotwórczych i usuwa uszkodzone komórki. Źródłem likopenu są pomidory oraz jego przetwory, świeże owoce brzoskwini, dzikiej róży, arbuza, różowego grejpfruta, guawy, papai.

Dieta śródziemnomorska jest dobra także dla naszych jelit. Ostatnie badania ( https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zwieksza-liczbe-dobrych-bakterii-jelitowych/) wskazują na to, że dieta ta ma duży wpływ na bakterie jelitowe, ponieważ zwiększa ich ilość w naszym organizmie.

Jakie korzyści pojawią się w Twoim organizmie, gdy wprowadzisz, dietę śródziemnomorską -zalety diety śródziemnomorskiej :

1. Zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy.

2. Poprawa jakości snu, ponieważ jest bogata w składniki w witaminy i minerały

3. Większa wydajność i energetyczność.

4. Większa odporność na stres. Dieta ta jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc zmniejszyć stres i poprawić nastrój.

5. Zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory, gdyż jest bogata w antyoksydanty.

6. Poprawia pracę układu pokarmowego. Dieta ta jest bogata w błonnik, w likopen, który pomaga utrzymać zdrowy układ pokarmowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu pokarmowego.

7. Jedyna dieta, w której dozwolona jest niewielka ilość czerwonego wina, gdyż antyoksydant resweratrol pochodzi właśnie z czerwonego wina

Wady diety śródziemnomorskiej

- Główną wadą diety śródziemnomorskiej może być to, że jest droga

Podsumowanie:

Dieta ta jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie i ma wiele korzyści dla zdrowia. Może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, obniżeniu poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz zmniejszeniu ryzyka chorób serca i cukrzycy. Dieta ta jest również bogata w antyoksydanty i przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu nowotworom.

https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/

https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zwieksza-liczbe-dobrych-bakterii-jelitowych/