Dietetyka chińska

11/3/2022

Poniższy wpis będzie zawierał charakterystykę tradycyjnej chińskiej dietetyki, która została lekko zmodyfikowana dla współczesności.

Znacie to powiedzenie ? „Jedz jak cesarz rano, jak książę w południe i jak żebrak wieczorem”. Można pokusić się i stwierdzić, że powiedzenie to zawiera kilka zasad. Pierwszą zasadą jest „umiar żywności”, który zwraca uwagę, aby nie przeciążać układu trawiennego.

Jeśli jemy do sytości i odchodzimy od stołu z uczuciem ciężkości, to wiedz, że śledziona musi wydać więcej energii na trawienie. Trawienie zbyt dużych ilości pokarmów bardzo męczy organizm, co oznacza, że nasz organizm jest zmęczony trawieniem, które powinno dać nam energię.

Aby pomóc w trawieniu przyjętych pokarmów należy dokładnie żuć, skupić się i jeść uważnie, czyli delektować się smakiem, kolorem, konsystencją pokarmów, cieszyć się posiłkiem. Takie uważne jedzenie przyczynia się do łatwiejszego trawienia, a według chińskiej dietetyki należy poczekać, aż ogień trawienny będzie gotowy, a więc poprzedni posiłek zostanie strawiony, czyli zanim usiądziesz do posiłku, bądź głodny i jedz o regularnych porach.

Regularność posiłków ułatwia lepsze trawienie i przyswajanie, a tym samym lepsze zdrowie. Nie tylko regularność posiłków, ale także spokojne miejsce na posiłki, atmosfera, w której jemy nasz posiłek, ma fundamentalne znaczenie. Każdy nadmiar emocjonalny zakłóca krążenie energii i prowadzi do problemów trawiennych.

Kolejnym chińskim przysłowiem "Ten, kto zrobi 100 kroków po posiłku, dożyje 99 lat" przejdę do zaleceń dietetyki chińskiej.

-Usuń przekąski - odczekaj co najmniej trzy godziny po posiłku przed spożyciem jakiegokolwiek stałego pokarmu.

-Spożywaj więcej gotowanych i zróżnicowanych warzyw - Idealny talerz składa się z połowy warzyw ( najlepiej sezonowych i regionalnych), jednej czwartej produktów skrobiowych i jednej czwartej białka.

-Spożywaj więcej roślin strączkowych – pamiętaj, aby je namoczyć, aby skorzystać z ich zalet bez uczucia wzdęcia.

-Ogranicz czerwone mięso i wędliny - pokarmy te powodują stan zapalny w organizmie. Preferuj drób i ryby.

-Unikaj przemysłowych słodyczy, ciast, niskiej klasy czekolady - preferuj domowe wypieki przy użyciu dobrych produktów.

Sekret polega na tym, aby jeść mniej, ale kiedy to robisz, rób to z przyjemnością, smakiem i uzupełniaj wartości odżywcze.

Wracając do śledziony, według tradycji chińskiej śledziona, to nasz wewnętrzny „garnek”, który odpowiedzialny jest za przywrócenie równowagi. Jeśli spożyjemy zimne potrawy, śledziona będzie miała dużo pracy, aby rozgrzać organizm, umożliwić trawienie.

-Unikaj picia podczas posiłków, ta czynność przyczynia się do spowolnienia trawienie, a gorące napoje pij pod koniec posiłku.

-Nie zapomnij proszę, o uproszczeniu czyli o organizacji, która pozwoli zjeść bez stresu - przygotuj potrawy z wyprzedzeniem, gdy masz czas, co pozwala uniknąć konieczności gotowania długich i skomplikowanych potraw po powrocie z pracy.

Pamiętaj: Wskazówki te, to nie recepta. Jeżeli jest potrzeba skonsultuj się z lekarzem, dietetykiem, psychodietetykiem. Nie szukaj pomocy tylko i wyłącznie w internecie.

Żródło: Dietetyka - Dobre samopoczucie i energia (bien-etre-energie.org)

Twoja Psychodietetyk MR