Dlaczego tak trudno jest zmienić nawyki żywieniowe?

3/28/20232 min read

Dlaczego tak trudno jest zmienić nawyki żywieniowe?

Podjęłaś decyzję o zmianie nawyków, czy też decyzję o przejściu na dietę. Miałaś w sobie motywację i wizualizację siebie na plaży … mijają kolejne tygodnie, a Ty czujesz, się coraz gorzej, bo nie widać efektów, a przecież tak bardzo się starasz.

Zadajesz sobie pytanie, co takiego mają szczęśliwcy, którym się to udaje? Najnowsze nowinki odnośnie wiedzy żywieniowej? Motywację nadprzyrodzoną, a może silną wolę czy też prywatnego dietetyka, trenera, fizjoterapeutę, coacha, psychoterapeutę ?

Tego nie wiem, ale wiem na pewno, że odżywianie to skomplikowany proces który silnie zależy od czynników psychologicznych

Jeżeli pojawiają się w Twojej głowie myśli związane z odżywaniem, to zazwyczaj oznacza, że potrzebujesz zmienić relacje z jedzeniem.

Relacje z sobą.

To, co jemy, uzależnione jest od kilku czynników. Dlatego też, w tym krótki poście prawdopodobnie nie odnajdziesz odpowiedzi, dlaczego tak trudno zmienić nawyki żywieniowe, ale dowiesz się, że nie jesteś jedyną osobą która się z tym zmaga.

Możesz mieć idealną dietę ułożoną przez dietetyka pod Twoje gusta kulinarne, Twój dzień, Twoją aktywność fizyczną. Czujesz się syta, ale Twoje ciało wysyła Tobie sygnały, których nie rozumiesz i pojawia się pokusa w zasięgu ręki i nie wiesz czemu ulegasz jej. Jesteś zła na siebie.

I tutaj wracam do kondycji psychicznej, do przeżywanych emocji, a właściwie do nieprzeżytych emocji no i do stresu. Moim zdaniem to stres jest największym wrogiem. Wrogiem, który stał się już normą, tak jak zanieczyszczone powietrze. Stres, który towarzyszy nam już od rana, obowiązki, te małe i duże obciążają nas i gdzie w tym wszystkim mamy jeszcze liczyć kalorie - przecież nie każdy ma rozpisany jadłospis przez dietetyka, a jeżeli ma, to czy ma czas przygotować posiłki dla siebie i dla rodziny?

No to jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Jak zmienić nawyki żywieniowe? Aby były trwałe i nie były kolejnym stresorem w naszym życiu?

Skorzystaj z konsultacji u psychodietetyka, poszukaj takiego który dopasuje do Ciebie strategie.

Jak wygląda ze mną współpraca? Ja nie daję żadnych diet, no chyba, że jest taka konieczność :P

Tak, jak już wspomniałam, mamy wystarczająco dużo obowiązków w życiu codziennym i moim zadaniem jest to, aby odciążyć głowę od ciągłego myślenia o jedzeniu.

Podczas konsultacji opowiesz mi między innymi jak delektowałaś się pysznym kawałkiem ciasta czy też lampką wina…

Co to za dietetyk i psychodietetyk, który zachęca do łamania zasad diety? Taki który żyje obok Was, który wie nie tylko z teorii, ale praktyki, że zapominamy zadbać o siebie (naładować baterię). Taki, który wie, że stres może być tak silny, że budzisz się w nocy z nerwobólami. Znam z praktyki, że czekolada przynosi ukojenie i energię do dalszego działania, ale musisz mieć zgodę w sobie na to.

To łamanie zasad musi być świadome i w wyjątkowych okolicznościach. Jeżeli nie masz w sobie zgody i zrozumienia, z czasem Twój umysł ulegnie pokusie i będziesz zajadać w nocy, w ukryciu. Znasz to ?

Można wyjść z tej pułapki. Jak?

Poprzez zauważenie i zaopiekowanie się emocjami. Emocje potrzebują zauważanie, a nie rygoru.

Nie musisz już walczyć z tym sam/a.

Jestem dla Ciebie.

Pomogę Tobie przejść przez ten etap. Zmienić nawyki żywieniowe. Nie wierzysz, że to możliwe ? Zapoznaj się z historią Asi, którą znajdziesz na mojej stronie.

Jeżeli jesteś gotowa na zmianę, to zapraszam na konsultacje, podczas których określimy zasady i cele, będziemy wspólnie monitorować postępy i świętować Twoje sukcesy