Perfekcjonizm

11/12/2022

Stukam w klawiaturę, pauza, wpatruję się w migający kursor, czytam to, co już napisałam, poprawiam, piszę dalej, zatrzymuje się i …. wciskam delete, bo jest 😤 ...niewystarczające, mogło być lepiej, to nie tak, nie te słowa, czy aby na pewno to jest stylistycznie 🤔? Jak już coś piszę i jak ktoś ma poświęcić swój czas, aby to przeczytać, to powinno być bezbłędne, arcymistrzowskiego, doskonałe, bez zarzutu … perfekcyjnie.

Brzmi znajomo? Perfekcjonizm w dzisiejszych czasach dosięga wiele osób. Z czasem nauczyłam się, że nie musi być w życiu nienagannie, idealnie, wystarczy, że będzie wystarczająco dobre, ale to mi trochę zajęło.

Perfekcjonizm wpływa na jakość życia, ale czy daje poczucie szczęścia?

Czy perfekcjonizm przyczynił się do tego, że spędzasz nad zadaniami wiele godzin, zbyt wiele, i tak nie jesteś zadowolona? Czy zaczynasz unikać niektórych wyzwań, nie dlatego, że boisz się nowych wyzwań, ale dlatego, że boisz się, że nie będzie perfekcyjne? A gdzie poczucie, że poprzez nowe wyzwania poznajemy siebie 💪, że dla nas to kolejna nauka do wyciągnięcia wniosków, a może nawet i przygoda 😏? Przecież gdy musi być perfekcyjnie, może być wystarczająco dobrze. Gdy wymagamy od siebie zbyt wiele, zbyt wysoko stawiamy poprzeczkę, pojawia się nie tylko lęk przed kolejnym zadaniem, ale też i złość na siebie i brak radości z drobnych codziennych rzeczy 😟.

Frustracja, złość, że zmiany nie są takie, jakie powinny być. Bo przecież zmiany to 100% albo nic. Prawda ?

Co to znaczy dla Ciebie perfekcjonizm? Czy jest on osiągalny? Bo przecież zawsze może być lepiej i co mam perfekcjonizm wspólnego z psychodietetyką?

Dla przypomnienia 🙃

Psychodietetyka to dziedzina, która łączy nie tylko w słowach, ale także w „działaniu” psychologię (od stgr. ψυχή psyche „dusza”; λόγος logos „słowo, myśl, rozumowanie” – źr. wikipedia) i dietetykę (nauka medyczna o żywieniu człowieka zajmująca się między innymi zasadami żywienia człowieka zdrowego i chorego (…) i psychologią żywienia – żr. wikipedia)

Przeanalizuj proszę, na spokojne powyższe dziedziny oraz Twoje spojrzenie na siebie i Twoją dietę 🤔❤.

Jak wygląda Twoja postawa wobec diety? Wobec Twojej sylwetki? Wobec Twojego odbicia w lustrze?

Jeżeli w Twojej głowie pojawiło się jeszcze więcej wątpliwości, to też jest ok, to oznacza, że jesteś osobą myślącą, analizującą, czyli człowiekiem 😊.

Osobiście lubię filozoficzne, psychologiczne i socjologiczne poglądy odnośnie do jednostki i jedno wiem na pewno (nie tylko po zapoznaniu się w powyższy dziedzinami, ale także autopsji 😉) - nie jesteśmy samowystarczalni. Potrzebujemy wsparcia, akceptacji, zrozumienia i korzystajmy z tego🤗. Gdy pojawi się jakaś niepewność, niejasność, obawa, a może chcemy się upewnić, że wszystko jest dobrze, skonsultujmy to, ale nie z wirtualnym doradcą ☹, internet to dobre źródło, ale nie najlepsze, nie jedyne, nie w każdej kwestii.

Dbajmy o siebie, o swoje samopoczucie, o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. O swoją głowę 😊 tj. o swoje myśli, aby nie krążyły wokół jednego tematu🙉🙈.

Czy potrafisz się zatrzymać na etapie „wystarczająco dobra” ?

I może warto zrobić jeden krok, który przybliża Cię do celu np. zmiany nawyków żywieniowych, zmiany wagi, ograniczenia cukru, słodyczy?

Może warto zapisać się na konsultacje psychodietetyczne? 🤔

Chciałabym, by ten blog był perfekcyjny, aby moja strona www, była perfekcyjna, ale gdybym wciąż poprawiała to, co mogłoby być lepsze, gdybym w obawie przed oceną innych ludzi nie umieściła tego wpisu, mogłabyś/mógłbyś go nigdy nie przeczytać i nie zapisać się na konsultacje psychodietetyczne, a więc nie miałabyś/miałbyś możliwości, aby stać wystarczająco dobrym człowiekiem dla siebie ❤ dla swojego ciała.

Mam jednak nadzieję, że wpis ten jest wystarczająco dobry i zachęci Cię do refleksji o perfekcjonizmie w diecie, a dokładniej o tym, by nie wpadać w jego pułapkę i aby zadbać o siebie😊.

Twoja Psychodietetyk MR